W dniach 24 listopada i 2 grudnia 2012r w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim odbyły się lekcje “Fizyka w doświadczeniach” przeprowadzone w ramach corocznego cyklu “Spotkania z Nauką”. W zajęciach łącznie wzięło udział siedem semestrów: Ia LO, Ic LO, II LO, IIb LO, IIIb LO, IIIe LO, IVg LO, IV LO – około 140 słuchaczy naszej placówki. Każdy z semestrów był reprezentowany przez trzyosobową drużynę, która brała udział w konkurencjach i doświadczeniach fizycznych. Poruszane zagadnienia dotyczyły zjawisk elektrostatycznych i aerodynamicznych, doświadczeń omawiających tarcie, siły powierzchniowe i podciśnienie. Oto jak przedstawiały się niektóre z nich:

DOŚWIADCZENIE 1 – Naelektryzowaną pałeczką przesunąć bez dotykania pustą puszkę po napoju. Największe emocje budziło zbieranie ładunków elektrycznych przez pocieranie 😀

DOŚWIADCZENIE 2 – Naelektryzowane słomki umieścić na wspólnym stojaku i uzyskać najbardziej rozłożysty snopek. Nie wszystkim się to udało.

DOŚWIADCZENIE 3 – Przy pomocy “lewitującego” balonu przenieść torebkę herbaty do szklanki. Trudno było do niej trafić.

DOŚWIADCZENIE 4 – Dziwne jest, że nie można wydmuchać piłeczki pingpongowej z lejka, ale to prawda. Wypróbuj to sam.

DOŚWIADCZENIE 5 – Jeśli usuniemy z butelki powietrze to wciągnie ona obrane jajko na twardo do środka. Czy będzie się nadawało do jedzenia? Nie u wszystkich!

DOŚWIADCZENIE 6 – Strzelanie do celu z drewnianej pukawki. Czy na tarczach są umieszczone znajome postacie?

DOŚWIADCZENIE 7 – Czy wiesz, że dwa zwykłe zeszyty 16-to kartkowe można połączyć bez kleju tak, że w żaden sposób ich nie rozerwiesz? Wystarczy tylko przełożyć je kartka po kartce by uzyskać tarcie nie do pokonania. Łatwiej rozerwać jeden z zeszytów niż je rozdzielić.

DOŚWIADCZENIE 8 – Czy można napompować balonik wypompowując powietrze?! Oczywiście! Wystarczy umieścić balon w słoiku i opróżnić go z powietrza. Balonik urośnie.

DOŚWIADCZENIE 9 – Czy na zapałce można bez mocowania coś zawiesić? Nam się udało widelec i nóż. Należy tylko znaleźć punkt ciężkości takiego układu, by wisiał on na zapałce.

Podczas niektórych konkurencji emocje sięgały zenitu, a rywalizujących graczy musiały rozdzielać służby porządkowe. Nie było to dziwne, ponieważ Samorząd Słuchaczy zasponsorował nagrody m.in. Ciekawe książki o fizyce i programy multimedialne z fizyki.

Oficjalne wyniki konkursów w poszczególnych grupach przedstawiają się następująco:

GRUPA I
I miejsce – semestr Ic LO
II miejsce – semestr IV LO
III miejsce – semestr II LO

GRUPA II
I miejsce – semestr IIIb LO
II miejsce – semestr IIIe LO
III miejsce – semestr Ia LO

Justyna Zielińska-Zych