Podróże to jedyna rzecz na którą wydajemy pieniądze a stajemy się bogatsi.

Pochmurna, zimna, a przede wszystkim deszczowa pogoda towarzyszyła słuchaczom liceum ogólnokształcącego w czasie wycieczki, która odbyła się 22 października. Tego dnia zwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku, które powstało na miejscu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Funkcjonował on na obrzeżach Lublina w latach 1941 ? 1944. Nieprzyjazna aura, a także panująca wokół cisza sprawiły, że przywoływane przez przewodnika przerażające fakty z tamtych dni nabierały niemal realnego wymiaru. Na Majdanku więziono około 150 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci, wykorzystując ich jako źródło darmowej siły roboczej. Do najgorszych należały komanda wykonujące roboty budowlane i prace ziemne. Ciężkie, duże, betonowe walce do wyrównywania i ubijania drogi były przesuwane przez więźniów za pomocą siły ich mięśni. Znajdujący się na terenie obozu pomnik ? mauzoleum to zbiorowa mogiła z popiołami ofiar Majdanka. Umieszczono w niej około 1300 m3 ziemi wymieszanej ze szczątkami więźniów, którą hitlerowcy planowali użyć do nawożenia okolicznych pól.

Z Lublina udaliśmy się do Kozłówki, gdzie podziwialiśmy wspaniały pałac rodziny Zamoyskich.

We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa. Zachwyt wzbudzają tu obrazy, niemal szczelnie wypełniające wszystkie ściany, misternie zdobione zegary, kandelabry, stoliki, czy kryształowa zastawa z francuskiej huty Baccarat. W jednym

z pawilonów pałacowych mieści się jedyna w Polsce i nieznana w innych krajach europejskich Galeria Sztuki Socrealizmu. Do Kozłówki musimy wrócić raz jeszcze, w słoneczny dzień, aby móc w pełni docenić wspaniały park z wypielęgnowanymi rabatami z bukszpanu, rozarium i pomnikami przyrody.