Strona główna » Aktualności » Spotkanie z BESKIDAMI – inicjatywa Koła BESKIDTRAMP przy CKZiU

Spotkanie z BESKIDAMI – inicjatywa Koła BESKIDTRAMP przy CKZiU

Spotkanie z Beskidami

Wiemy gdzie w Polsce leżą Beskidy, ale nie raz nie wiemy o które chodzi. Widzimy je na mapie, ale czasem nie orientujemy się, że jest tak wiele pasm, które tworzą. 15 i 16 marca była szansa skonfrontować teorię z praktyką, bo góry przyjechały do nas, na niziny.

Miejska Biblioteka Publiczna

W piątek 15 marca doszło do spotkania z ludźmi gór, którzy reprezentowali  Ogólnopolską Akcję ?Poznaj Beskidy?. Mogliśmy posłuchać, porozmawiać, a nawet poczuć klimat gór średnich, jakimi są niewątpliwie Beskidy. Na zaproszenie ?Beskidtrampu? ? Koła Miłośników Beskidów działającego przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim przybyli goście z Beskidu Śląskiego – przewodnicy beskidzcy i heligoniści z ?Sarmackiej Kapeli?.

?Spotkanie z Beskidami? organizowane wspólnie z Miejską Biblioteka Publiczną, mińskim oddziałem MSCDN-u oraz CKZiU, pod honorowym patronatem Starosty Mińskiego rozpoczęło się po 11-ej w auli przy ul Piłsudskiego 1A. Głównym celem spotkania były działania promujące polskie Beskidy i turystykę beskidzką. Spotkanie miało charakter turystyczno-kulturowy i łączyło w sobie prelekcję o Beskidach i turystyce po beskidzkich szlakach ze slajdowiskiem górskim i pokazem filmu ?Cieszyńskie na weekend?. A wszystko to przy dźwiękach góralskiej kapeli przygrywającej na heligonkach, tj. instrumentach perkusyjnych pochodzących ze Słowacji, bardzo podobnych do akordeonu.

Na beskidzką prelekcję licznie przybyło grono nauczycieli oraz młodzież i dzieci z mińskich szkół (Ekonomik, Mechanik, Budowlanka, Chemik, ZSA, GM2, SP2, SP5), a pozamiejskie tereny powiatu reprezentowały szkoły z Siennicy, Ignacowa i Kałuszyna. Wszyscy oni uczestniczyli w konkursie o Beskidach, w którym wygrać można było cenne nagrody książkowe i gadżety związane z Beskidzką 5, czyli gminami na terenie których odbywają się piesze rajdy górskie Ogólnopolskiej Akcji ?Poznaj Beskidy?. W skład Beskidzkiej 5 wchodzą gminy Beskidu Śląskiego, tj. Szczyrk, Brenna, Ustroń, Wisła i Istebna.

Wólka Dłużewska

 Wieczorem folklor i klimat gór przeniósł się do Wólki Dłużewskiej, miejscowości położonej w gminie Siennica, a dokładniej do Gospodarstwa Agroturystycznego ?Dolina Bobrów? prowadzonego przez panią Anię Michalik. Nagły atak zimy doprowadził do tego, że wcale niełatwo było dostać się do tej miejscowości. Nawiane zaspy przegrodziły główną drogę do Wólki przez Kąty, więc trzeba było dostać się do niej drogą dalszą –  przez Żaków.

 Dobrze już po godzinie 19-tej wszyscy przybyli udali się do drewnianej chaty, która wzorowana była na starą chatę pokrytą słomianą strzechą, jakie niegdyś na mazowieckiej wsi bywały. Tutaj w izbie odbyła się gościna w stylu mazowiecko-góralskim, a wzięło w niej udział 21 osób, w tym 9 osób z ?Beskidtrampu?. Swojskie mazowieckie jadło i stylizowane wnętrze drewnianej chaty w połączeniu z góralskimi strojami heligonistów, ich muzyką i dowcipami przewodnika beskidzkiego stworzyły niecodzienny transcendentalny klimat folkloru i tradycji ludowych. Na koniec pani Jola Sadoch, słuchaczka z semestru IV B LO u, a zarazem współorganizator pobytu górali w ?Dolinie Bobrów?  zaprezentowała tradycyjny strój ze środkowego Mazowsza i rekwizyty gospodarskie jakie drzewiej tu na wsi używane były. Przy okazji można było porównać czy w Beskidach były one znane i ewentualnie czy dokładnie takie samo było ich zastosowanie, jak na Mazowszu. Z pewnością bardzo ciekawe to było wspomnienie zwyczajów i tradycji, zarówno dla nas, jak i górali.

CKZiU (obecny budynek Zespołu Szkół Agrotechnicznych)

Następnego dnia, 16 marca goście z gór odwiedzili mury naszej szkoły po to by spotkać się z naszymi słuchaczami, przybliżyć im region Beskidów i zachęcić do turystyki na beskidzkich szlakach. Spotkanie rozpoczęte w sali konferencyjnej o 11.30 miało podobny charakter jak te w Bibliotece Miejskiej. Była więc część prezentująca geografię i turystykę Beskidów, była muzyka i śpiew góralskiej kapeli, był także konkurs z licznymi nagrodami od Beskidtreku, Agencji Turystyki Beskidzkiej organizującej co roku piesze rajdy górskie szlakami Beskidzkiej 5. Klub górski ?Beskidtramp? także przybliżył słuchaczom swoje doświadczenia z udziału w rajdach górskich. Jedyne na terenie powiatu mińskiego przyszkolne Koło Miłośników Beskidów ?Beskidtramp? jest zarejestrowane przez organizację prowadzącą ATB Beskidtrek od 17 lutego 2012 r. i skupia obecnie 14 członków. Beskidtramp jest jednym spośród 98 kół działających na terenie Polski, w tym 9 zagranicznych. Działania klubu skupiają się na odkrywaniu i promowaniu Beskidów, przedstawianiu ich przyjaznego turystyce oblicza oraz uczestnictwie w imprezach turystycznych organizowanych na terenie Beskidów.

 Właśnie teraz jest kolejna okazja aby razem z Beskidtrampem uczestniczyć w czwartym już rajdzie górskim organizowanym na terenie gmin Beskidzkiej 5. Rajd pieszy odbędzie się w dn. 20 i 21 kwietnia tego roku i przebiegał będzie na trasie Wisła ? Istebna ? Wisła.

I to właściwie byłby koniec. Po udanym weekendzie zostały nam wspomnienia zgodnie z trzecia zasadą trampingu, zaadoptowaną do naszych nizinnych potrzeb ? ?nie zostawiaj nic oprócz wspomnień?. Przed nami kolejny wyjazd, kolejne spotkania na górskich ścieżkach, kolejny rok turystyki beskidzkiej i dalsze działania klubu Beskidtramp.

 

Jeżeli jesteś pasjonatem gór, nie tylko Beskidów i chcesz spróbować tego co my zapraszamy do nas. Możemy wspólnie wyruszyć na szlak. Czy góry przyjadą co ciebie,
czy też my pojedziemy w góry. Nieważne! Do spotkania tylko jeden krok. Zapraszamy!

 

T. M.