Strona główna » Aktualności » Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej dla Dorosłych

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej dla Dorosłych

W dniach 17 ? 18 maja 2013 w Ośrodku Konferencyjnym EKWOS odbył się etap centralny i finał XII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej dla Dorosłych pod hasłem ?Rynek kapitałowy? zorganizowanej przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim pod honorowym patronatem Starosty Mińskiego Antoniego Jana  Tarczyńskiego.

Centrum organizowało przedsięwzięcie w związku z  zajęciem I miejsca w ubiegłorocznej edycji Olimpiady w Białymstoku.

Celem Olimpiady były: popularyzacja wiedzy ekonomicznej, rozwijanie zainteresowań w zakresie współczesnych metod i form inwestowania, zwiększenie zainteresowania funkcjonowaniem rynku kapitałowego i zachęcenie do inwestowania  w papiery wartościowe.

Eliminacje szkolne zostały przeprowadzone w dniu 16 marca 2013 w  szkołach dla dorosłych w Polsce. Uczestnicy rozwiązywali test i napisali esej o ryzyku na rynku kapitałowym. Komisja konkursowa w CKZiU w Mińsku Mazowieckim wyłoniła 40 najlepszych osób, które wzięły udział w etapie centralnym w dniu 17 maja 2013.

W etapie centralnym Olimpiady w Mińsku Mazowieckim wzięli udział słuchacze następujących szkół:

– Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie,

– Centrum Kształcenia Ustawicznego Ekonomistów w Chorzowie,

– Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku,

– Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 5 w Warszawie,

– Centrum Kształcenia Ustawicznego w Lublinie,

– Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chojnicach,

– Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach,

– Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim.

Uczestnicy etapu centralnego rozwiązali test i zadanie praktyczne polegające na wyborze najkorzystniejszej możliwości inwestowania. Następnie pojechali na wycieczkę do Warszawy. Najważniejszym punktem programu była wizyta w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych, gdzie zapoznali się z jej  funkcjonowaniem i wysłuchali wykładu na temat inwestowania w instrumenty pochodne. Spacer z przewodnikiem po Starym Mieście przybliżył historię miasta i pozwolił na chwilę zapomnieć o ekonomii.

18 maja odbył się finał Olimpiady. Komisja konkursowa w składzie: Anetta Jurkowska, Iwona Baliszewska, Ewa Rusiecka, Urszula Soroka wyłoniła 10 finalistów, którzy zaprezentowali rozwiązanie zadania praktycznego oraz odpowiadali na pytania komisji. Zwycięzcą tegorocznej edycji Olimpiady Ekonomicznej została Karolina Marzec z  CKUE w Chorzowie, miejsce drugie zdobyła Karolina Matusik z CKU w Wyszkowie, a trzecią lokatę uzyskał Krzysztof Ragus z CKZiU w Mińsku Mazowieckim.

Nagrody wręczyli: Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, dyrektor CKZiU Joanna Kowalska oraz członkowie komisji konkursowej i przedstawiciele sponsorów.

Laureaci, finaliści i uczestnicy otrzymali nagrody sfinansowane przez Narodowy Bank Polski, Bank Spółdzielczy w Mińsku Mazowiecki oraz przedsiębiorstwo LUX w Mińsku Mazowieckim. Cukiernia Ekler ufundowała dla uczestników pyszne pączki a firma EKWOS zapewniła bardzo dobre warunki i przyjazną atmosferę pobytu na Ziemi Mińskiej uczestników Olimpiady.

Pan Tomasz Adamczak Prezes Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego wcielił się w rolę przewodnika  i  oprowadził grupę uczestników, którzy nie zakwalifikowali się do Finału po naszym  mieście. Atrakcją była wystawa prac Hasiora w Miejskim Domu Kultury  oraz ławeczka Himilsbacha.

Uczestnicy wyjeżdżali z Mińska z ciepłymi wrażeniami z nadzieją na spotkanie w przyszłym roku w Chorzowie.

Projekt: XII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej  dla Dorosłych pod hasłem ?Rynek kapitałowy? ? etap centralny i finałowy został dofinansowany przez Narodowy Bank Polski.