Strona główna » Aktualności » LEKCJA OTWARTA Z GEOGRAFII

LEKCJA OTWARTA Z GEOGRAFII

Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody.
Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.?

Stefan Żeromski

W sobotę 21 maja słuchacze CKZiU z semestrów II LO, IV A LO i V LO wzięli udział w nietypowej lekcji geografii w wykonaniu p. Tomasza Maciosa, przy wsparciu technicznym p. Marcina Widerskiego.

Lekcja dotyczyła dynamicznych procesów kształtujących powierzchnię Ziemi i była podzielona na 5 części tematycznych: ziemia się trzęsie, grawitacyjne ruchy masowe, woda w ruchu, wiatr rzeźbiarz i procesy wulkaniczne.

Każda część tematyczna reprezentowana była przez odpowiednio przygotowane stanowisko doświadczalne oraz krótkie filmiki przedstawiające właściwe zjawiska dynamicznej natury Ziemi. Nie byłoby też przy tym żadnej zabawy gdyby w lekcji pokazowej nie mogli uczestniczyć nasi słuchacze. Z racji tego p. Macios zorganizował także rywalizację konkursową pomiędzy semestrami II LO i IV A LO, które mocno dopingował semestr V LO.

Zebrane pomoce dydaktyczne pozwoliły przedstawić ciekawe doświadczenia a  uzupełniające je filmiki pokazały rzeczywisty obraz poruszającej się dynamicznej planety. W trakcie doświadczeń przedstawiano: trzęsienie ziemi w mieście przy użyciu klocków, osuwanie się ziemi za pomocą magicznego piasku, tsunami w akwarium, tworzenie rzeźby terenu na pustyni za pomocą kaszy manny i suszarki do włosów oraz wypływ lawy i mini-erupcja z plastelinowych wulkanów.

Różnorodność zadań konkursowych urozmaicała treść lekcji i pozwoliła ciekawie spędzić czas oraz nauczyć się wielu spraw praktycznych pojmowanych dotąd teoretycznie.
Takie lekcje z przedmiotów przyrodniczych są znacznie ciekawsze, a słuchacze dzięki nim łatwiej przyswajają wiedzę o naszej planecie.

opracował: Tomasz Macios