Strona główna » Aktualności » Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS

11 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Liczne kampanie i akcje informacyjne odbywające się w tym czasie mają upowszechniać wiedzę o wirusie i chorobie.

Światowy Dzień Walki z AIDS został ustanowiony przez ONZ w 1988 roku. Według statystyk UNAIDS z 2015 roku na świecie żyje prawie 37 milionów osób zakażonych wirusem HIV. To epidemia, o której wciąż ciężko rozmawiać – chorzy cały czas spotykają się z niezrozumieniem, brakiem tolerancji i strachem. Ważnym elementem Światowego Dnia Walki z AIDS jest szerzenie wiedzy o profilaktyce choroby. HIV ma około 37 tysięcy mieszkańców Polski.

Światowy Dzień Walki z AIDS stał się okazją, by wiedzę na temat AIDS i HIV upowszechnić wśród dorosłych słuchaczy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

3 grudnia 2016 r. nauczycielki biologii ? Alina Szydłowska i Beata Świątek-Mudant zorganizowały lekcję otwartą na temat AIDS i HIV. W zajęciach uczestniczyły semestry liceum ogólnokształcącego: III A, III C, III D, V B, V C wraz z nauczycielami.

Pierwsza część lekcji miała charakter prelekcji ? pokaz slajdów o tematyce HIV/AIDS mających na celu uświadomienie zagrożenia i przekazanie słuchaczom zasad ostrożności i profilaktyki. Nauczyciele zwracali uwagę na konieczność przełamywania barier – strachu i wynikającą z niego stygmatyzację osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. Niestety, wiele osób wciąż myśli, że HIV i AIDS ich nie dotyczy. Blisko 90% Polaków nigdy nie wykonało testu na obecność wirusa. W powszechnym mniemaniu ta choroba dotyka tylko tych, którzy biorą narkotyki i mają wielu partnerów seksualnych. To prawda, że te czynniki zwiększają ryzyko zakażenia HIV, jednak może się do zdarzyć każdemu z nas – nie musimy być tego świadomi. Pech, chwilowa nieostrożność, niewiedza. Przyczyn jest wiele, dlatego powinniśmy robić badanie na HIV/AIDS regularnie i bez skrępowania.

Słuchacze uczestniczący w lekcji mieli przypięte symboliczne Czerwone Kokardki ? znak tolerancji i solidarności z osobami z HIV i AIDS oraz ich bliskimi.

Druga część lekcji miała charakter konkursowy. Z każdego semestru wybrane zostały 3 osoby, które uczestniczyły w konkursie na temat AIDS/HIV. Słuchacze świetnie poradzili sobie z pytaniami a poziom rywalizacji był wyrównany. Ostatecznie I miejsce zajęli słuchacze semestru V D LO. Miejsce drugie i trzecie przypadło słuchaczom semestru III D LO i V C LO.

Wokół AIDS/HIV narosło wiele mitów i nieprawd. Stąd bardzo ważne jest uświadamianie a także zachęcanie ich do wykonywania testów w kierunku HIV. Zajęcia, w których uczestniczyli słuchacze przyczyniły się do przypomnienia, jak ważne są badania i wiedza o swoim stanie zdrowia.

Beata Świątek-Mudant