Strona główna » Aktualności » 34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczciliśmy w naszym Centrum zorganizowaniem lekcji otwartej, w której wzięli udział wszyscy słuchacze klas licealnych. W klimat wydarzeń sprzed ponad trzech dekad wprowadziła uczestników muzyka Obywatela GC. Migawki z dramatycznych wydarzeń przeplatane przemówieniem Generała Wojciecha Jaruzelskiego nikomu nie zostawiły złudzeń, jak dramatyczny był to czas dla naszego narodu.

Głównym elementem zajęć była praca poszczególnych klas z wykorzystaniem materiałów źródłowych z zasobów udostępnionych na stronie IPN., dotyczących 13 grudnia 1981 roku. Na sali niewiele było osób, które pamiętały tamte wydarzenia, najczęściej słyszano o nich z opowiadań rodziców. Z niedowierzaniem i zdziwieniem słuchacze przyjmowali fakt, że w sklepach najczęściej widniały puste pułki, że poczynając od słodyczy, poprzez wędlinę, mąkę itp., produkty kupowano na talony. Prawa obywatelskie zostały znacznie ograniczone, nie można było przemieszczać się bez zezwolenia, wprowadzono godzinę policyjną, zablokowano połączenia telefoniczne, zmilitaryzowano zakłady pracy, zdelegalizowano solidarność. To tylko nieliczne uciążliwości, które dziś wydają się niemożliwe do zaakceptowania, a dzieli nas od nich niewiele ponad trzydzieści lat.

Po chwilach refleksji z wielką ulgą wróciliśmy do czasów współczesnych. Na koniec zajęć w świąteczny klimat wprowadził wszystkich Pan Jacek Trojanowski – składając zebranym świąteczne życzenia oraz wręczając symboliczne wyróżnienia reprezentantom najaktywniejszych grup w postaci ryżowych bałwanków.

Do życzeń dołączyła się Pani Wicedyrektor Beata Świątek-Mudant oraz nauczycielki języka polskiego Pani Edyta Radomska i Sławomira Aksamitowska.