Wycieczka

26 października słuchacze z semestrów: III B LO, V B LO, V C LO i VI LO wzięli udział w wycieczce edukacyjnej, której hasłem przewodnim było Powstanie Warszawskie. Pierwszym punktem tej niedzielnej wyprawy były warszawskie Powązki. Wprawdzie nie dotarliśmy na tzw. Powązki Wojskowe,
a jedynie na Stare Powązki, ale i tutaj odnaleźliśmy kilka mogił poległych powstańców, na których zapaliliśmy symboliczne znicze.

Kolejnym celem naszej wyprawy było Muzeum Powstania Warszawskiego, łączące historię z nowoczesnością. Wykorzystano tu współczesne środki przekazu do prezentacji powstańczej codzienności. Szczególne wrażenie na zwiedzających zrobiła sceneria przypominająca Warszawę czasu wojny ? granitowy bruk, obwieszczenia władz niemieckich, ruiny miasta czy symboliczne mogiły poległych.  Skalę zniszczeń stolicy po
II wonie światowej w sugestywny sposób oddaje trójwymiarowy film ?Miasto ruin?, który można zobaczyć w specjalnie przygotowanej małej salce kinowej.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było małe kino Atlantic na
ul. Chmielnej. Obejrzeliśmy tu film ?Miasto 44? opowiadający z niezwykłym rozmachem scenograficznym, kostiumowym i wizualnym historię młodych Polaków walczących w Powstaniu Warszawskim. Niewątpliwie jest to obraz poruszający, dla bardziej wrażliwych widzów momentami nawet koszmarny, ale przecież pokazujący z całą brutalnością wojenną rzeczywistość. Uczucia, które nam towarzyszyły po seansie  wprawiły nas w stan przygnębienia. Nie opuszczało nas przeświadczenie, że na co dzień nie potrafimy docenić pokoju, który tak krwawo został okupiony. Jedno jest jednak pewne – film, który wywołuje skrajne emocje i budzi różne opinie po prostu TRZEBA obejrzeć.