Strona główna » Aktualności » Lekcja otwarta z języka polskiego

Lekcja otwarta z języka polskiego

100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest obchodzona w tym roku na wiele sposobów. W naszej Szkole z tej okazji odbywa się cykl zajęć, a 9 grudnia zostały przeprowadzone kolejne – z języka polskiego. W zajęciach uczestniczyły semestry z drugiej grupy szkół zaocznych. Lekcję przygotowały i przeprowadziły Sławomira Aksamitowska-Michalik i Edyta Radomska.
Motywem przewodnim zajęć stał się cytat z wiersza Edwarda Łojana ?Polsko ty zawsze wiernych miałaś synów?. Do realizacji tematu wykorzystano teksty kultury takie jak: tekst muzyczny, poetycki, ikoniczny czy literacki. Zajęcia miały charakter interaktywny, polegały na rozwiązaniu różnych form zadań, nawiązujących tematycznie do postawy patriotycznej we współczesnym świecie. Każdy z semestrów mógł zaprezentować się z jak najlepszej strony wybierając do kolejnej kategorii innych uczestników, a pochwalić się można było wiedzą z dziedziny historii, muzyki, poezji, sportu, literatury klasycznej czy malarstwa.
Największą wszechstronność wykazał semestr IV Liceum Ogólnokształcącego i w nagrodę słuchacze otrzymali – w nawiązaniu do zadania z malarstwa – woreczek słodkich kasztanków.
Myślę, że w czasie lekcji udało się podpowiedzieć sposób na postawę patriotyczną w czasach wolnej ojczyzny, przypomnieć tych, którzy służyli jej najwierniej, jak też pokazać, że mimo wewnętrznych problemów jesteśmy dumni ze swej polskości.