Strona główna » Aktualności » LEKCJA OTWARTA Z HISTORII, WOSU I PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI.

LEKCJA OTWARTA Z HISTORII, WOSU I PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI.

23 marca ostatnią lekcją otwartą zakonczono cykl 100-lecie odzyskania niepodległości. W minioną sobotę słuchacze semestrów szkoły zaocznej mieli okazję obejrzeć i wysłuchać prelekcję z historii, którą przygotował Jacek Trojanowski. Jak zawsze doskonale przygotowany i posiadający rozległą wiedzę historyczną przedstawił prezentację na temat Hymnu Narodowego. Opowiedział dzieje jego powstania oraz wyjaśnił kontekst historyczny zawarty w kolejnych wersach tekstu pieśni, która w 1927 roku oficjalnie została uznana za Hymn Narodowy.

Kolejną częścią tej niecodziennej lekcji była prezentacja dotycząca 100 lat polskiej złotówki. W czasie jej trwania odbył się również plebiscyt na nazwę naszej waluty. Słuchacze wybierali spośród takich nazw jak: pol, lech, piast oraz złoty. Wyniki plebiscytu przedstawiają się następująco: 1% – piast, 13% – lech, 28% – pol oraz 58% – złoty. W czasie prelekcji Pani Agnieszki Chomicz powróciliśmy myślami do czasów, gdy każdy z nas pensję dostawał w milionach złotych, a w sklepach zostawiało się setki tysięcy złotych 😉

Ostatnią częścią lekcji była prezentacja p.t. Kobiety Piłsudskiego, w czasie której na postać Marszałka spojrzeliśmy przez pryzmat kobiet towarzyszących mu w czasach zsyłki na Sybir oraz w czasie rodzenia się niepodległego państwa polskiego.

Lekcji otwartej towarzyszyła wystawa prac plastycznych dotyczących tematyki niepodległościowej. Prace wykonali słuchacze semestru II LO pod opieką Pani Justyny Zielińskiej – Zych.

Na koniec lekcji głos zabrała Pani Wicedyrektor Beata Świątek – Mudant, podsumowując cały cykl.